Máte doma vlhko? Kedy je načase tento problém začať riešiť

Máte doma vlhko? Kedy je načase tento problém začať riešiť

Možno ste si všimli, že predovšetkým v zime sa vám na oknách vytvára mokrý pás. Rovnako, že po zobudení máte zarosené okná. Ak sa však spolu s nadmernou vlhkosťou niekde zjaví pleseň, začína to byť skutočný problém.

Máte doma vlhko? Kedy je načase tento problém začať riešiť
(zdroj: unsplash.com)

Nad 35, ale pod 60

V prvom rade je dôležité vedieť, aká je optimálna vlhkosť, ktorá by mala v každej domácnosti byť. Ak je napríklad vlhkosť pod 35 %, ide už o opačný extrém, teda suchý vzduch, ktorý tiež nemá veľmi priaznivé účinky pre zdravie. Na druhej strane, ak je vlhkosť vzduchu nad 60 %, vlhkosť je v domácnosti príliš veľká. Na meranie vlhkosti si musíte jednoducho zaobstarať vlhkomer, nijako inak ju nezmeriate. Pri suchom vzduchu, samozrejme, siahnite po zvlhčovači vzduchu (obzvlášť, ak máte doma alergikov alebo astmatikov), pri tom príliš vlhkom je to už trochu komplikovanejšie.

Vetrajte, vetrajte, vetrajte

Alfou a omegou celého problému je pravidelné vetranie. Hlavne v zimnom období totiž máme tendenciu priestor prekurovať, aby nám nebola zima, a tým pádom príliš nevetráme. Aj v zime však vetrať treba, a nie štrbinovo (čiže pri okne otvorenom na tzv. vetračku), ale nárazovo (takže v celom byte otvoriť všetky okná aspoň na desať minút). Ďalšou možnosťou je odvlhčovač vzduchu. Existuje ich veľké množstvo, môžete zvoliť tabletkový odvlhčovač, alebo elektrický, ktorý je o niečo praktickejší a účinnejší. Elektrický sa totiž dokáže aj sám zapnúť a upozorniť na prípadne zvýšenie vlhkosti v rámci domácnosti. Ide však aj o väčšiu finančnú investíciu.

Nesušte bielizeň hneď vnútri

Pozor aj na sušenie vypratej bielizne v domácnosti. Ak vyvesíte čerstvo vypranú bielizeň na sušiak uprostred vykúrenej izby, odparuje sa z nej všetka vlhkosť a voda, ktorá sa následne zráža na oknách. Už vôbec sa neodporúča sušiť bielizeň na radiátore. Ak máte tú možnosť, dajte ju radšej vymraziť na balkón alebo terasu, kde ju takto zároveň zbavíte baktérií, ktoré nezničila práčka a následne bude schnúť v interiéri rýchlejšie. Vyskúšať môžete aj niektoré z „babských trikov“. Na nadmernú vlhkosť pomáha napríklad ryža alebo mačacie kamene. Stačí, ak ich vsypete napríklad do starej ponožky a položíte na parapet okna. Tento trik môžete skúsiť aj vtedy, ak máte nadmernú vlhkosť v aute.