Ste fanúšikom starožitností? V tom prípade by ste sa v nich mali vedieť orientovať

Ste fanúšikom starožitností? V tom prípade by ste sa v nich mali vedieť orientovať

Vintage alebo retro štýl sa teší už dlhšiu dobu veľkej obľube. Aby ste si v tomto štýle mohli zariadiť interiér, musíte si samozrejme zohnať starožitný nábytok. Nie je to však také jednoduché, ako sa môže zdať – nestačí len navštíviť prvé starožitníctvo, ktoré nájdete. Čo robiť a na čo sa zamerať, aby ste sa nenechali oklamať?

Ste fanúšikom starožitností? V tom prípade by ste sa v nich mali vedieť orientovať
(zdroj: unsplash.com)

Stavte na odborníka – najlepšie rovno dvoch

Ako prvú otázku by ste si mali zodpovedať, či chcete skutočne historický originál alebo si vystačíte s replikou – vernou kópiou predlohy, o ktorej sa vie, že nie je originálom. Môžete si pokojne vystačiť aj s touto druhou možnosťou, nie je na tom nič zlé. V tom prípade vám postačí trochu pogoogliť a nájsť obchody s replikami starožitností. Ak však chcete siahnuť po origináli, musíte sa v úžitkovom umení aspoň trochu vyznať. Za starožitnosť sa považuje nábytok starší ako sto rokov, ktorý zároveň musí mať istú umeleckú a historickú hodnotu, nemôže to teda byť akákoľvek stolička, ktorú nájdete na povale po pradedkovi. Veľmi často sa stáva, že maľby, sochy alebo nábytok, ktoré sú za také vyhlasované na rôznych bazároch, sú v skutočnosti falzifikátom, prípadne ide o omyl predávajúceho. Vždy, keď chcete predať alebo kúpiť starožitnosť, poraďte sa aspoň s dvoma odborníkmi, ktorí sa navzájom nepoznajú. Alebo stavte len na tie top obchody s nábytkom.

Aj starožitný nábytok by sa mal dať denne používať

Každý predávajúci by mal mať o svojom výrobku prehlásenie o autenticite. Ak bude proti tomu, aby vám ho ukázal, protestovať, hneď zistíte, že niečo nie je v poriadku. Nábytok sa chystáte aj používať, zamerať by ste sa preto nemali len na jeho pravosť, ale aj stav. Konštrukcia by mala byť pevná, nemal by sa kývať a jednotlivé spoje by mali do seba dobre zapadať. Prezrite si dobre aj to, či sa niekde na nábytku neobjavujú praskliny, diery po červotočovi alebo odlepujúca sa dyha. Ak má nábytok otvárateľné časti, skontrolujte, či sú funkčné a čo je v jeho vnútri. Problémom môžu byť aj neodborné zásahy, ktoré už niektoré z chýb chceli odstrániť, no v skutočnosti ich skôr prehĺbili. Nájdete ich najmä na mieste spojov v podobe rôznych klincov, skrutiek alebo kovových pomôcok, ktoré už na prvý pohľad do celkového nábytku nezapadajú.

Pozor na zmeny teploty

Nezabúdajme ani na starostlivosť po kúpe. Starožitný nábytok je väčšinou vyrobený z dreva, ktoré je organickým materiálom, a tak naňho vplýva vlhko, svetlo aj teplo. Vlhkosť v miestnosti by ste mali držať na 55 %, takže najlepšie je zabezpečiť si odsávač vlhkosti alebo naopak zvlhčovač vzduchu. Výkyvy vlhkosti alebo teploty môžu spôsobiť popraskanie, preto by nábytok nemal byť umiestnený pri radiátore, kozube, ventilátore alebo sporáku, prípadne na priamom slnečnom svetle. Tak isto si dávajte pozor, aby ste na starožitný stôl nepoložili vlhké predmety, ako kvetináče alebo šálky s nápojmi. Pri pravidelnom čistení tiež nikdy nepoužívajte vodu a mokrú handričku, ani žiadny olej. Najlepší prostriedok na udržiavanie takéhoto nábytku je vosk. Aj ten však použite maximálne dvakrát do roka. Ak sa o starožitnosti naozaj zaujímate, sledujte rôzne aukcie a známe značky, ktoré takýto nábytok ponúkajú. Internet vám v tomto prípade môže byť veľmi nápomocný – využiť tam tiež môžete zľavy pre SK eshopy alebo slevy pro CZ eshopy. Pred nákupom cez internet sa však vždy choďte o kvalite a stave nábytku presvedčiť osobne.